Jaka jest obowiązująca waluta w Szkocji? Czym różni się funt szterling od funta szkockiego?

Jaka jest obowiązująca waluta w Szkocji? Czym różni się funt szterling od funta szkockiego?

Mało kto słyszał o funcie szterlingu, choć jest to oficjalna nazwa waluty Wielkiej Brytanii. Stosowana jest jednak rzadko (głównie podczas mediacji biznesowych). Nazwą stosowaną dla waluty w Wielkiej Brytanii jest funt brytyjski. Przebywając w Szkocji, która jest częścią Zjednoczonego Królestwa Brytyjskiego, musisz perfekcyjnie określać walutę, ponieważ w tym kraju funkcjonuje jeszcze funt szkocki. Podobnie musisz uważać, gdy podróżujesz do Irlandii, to tam obowiązuje również funt irlandzki. Dziś postaramy się przedstawić różnice pomiędzy funtem szkockim a funtem szterlingiem. Czym różnią się obie waluty? Jaka jest waluta w Szkocji?

Funt szkocki, a funt szterling – co trzeba wiedzieć?

Gdy wybierasz się do Szkocji, to musisz wiedzieć, że funt szkocki nie jest oficjalną walutą Szkocji. Jednak jest emitowany i uznawany za środek płatniczy. Ciekawostką jest to, że funtem szkockim można zapłacić na całym terenie UK, nie tylko w Szkocji. Natomiast funt szterling jest oficjalną walutą UK emitowaną przez Bank of England. Jeśli chcesz dokonać wymiana funta szkockiego na funta szterlinga, to musisz udać się do banku lub do kantoru. Najczyściej w kantorach jest korzystniejszy spread.

Funt szterling – najciekawsze informacje

Funt szterling zwany jest również funtem brytyjskim. Jest to oficjalna waluta obowiązująca w UK, którą można płacić we wszystkich krajach należących do zjednoczonego królestwa i (uwaga) terenach zależnych od UK (najczęściej są to dawne nadmorskie kolonie). Historia waluty obowiązującej na terenie UK jest zawiła. Jak wiele osób wie, że słowo „funt” odnosi się również do jednostki wagi. Natomiast „szterling” oznacza monetę jednopensową – słowo wywodzące się ze średniowiecza. Funt szterling emitowany jest jako banknoty i monety. Gdy wybierasz się w podróż do UK, to możesz zapłacić funtem szterlingiem na terenie całego Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii.

Osuszanie Jelenia Góra - skuteczne metody na wilgoć Previous post Osuszanie Jelenia Góra – skuteczne metody na wilgoć
Autokary i busy w Zielonej Górze Next post Autokary i busy w Zielonej Górze